همه چیز در باره الکسا و رتبه بندی آن

الکسا چیست؟ شاید شما چند وقتی است که مطالبی درباره سایت الکسا و مخصوصا رتبه سایت آن شنیده اید و یا از آن استفاده نموده اید. الکسا یک وبسایت معتبر بین المللی می باشد که با در نظر گرفتن پارامشظترهای مختلف و همچنین وب سایتها اقدام به رتبه بندی آنها می نماید.

Alexa.com یکی از سایت های فرعی Amazon.com است و وب سایتی است که اطلاعاتی را درباره درجه میزان بازدید ( ترافیک ) وب سایت ها ارائه می کند. رتبه الکسا با توجه به تعداد افرادی که بوسیله نوار ابزار الکسا ( Alexa Toolbar ) یک وب سایت را مشاهده می کنند اندازه گیری می شود.

خلاصه و چکیده این رتبه بندی عددی بین ۱ تا چند میلیون می باشد که هرچه این عدد به یک نزدیکتر باشد رتبه وبسایت شما بالاتر می باشد.الکسا چیست؟ شاید شما چند وقتی است که مطالبی درباره سایت الکسا و مخصوصا رتبه سایت آن شنیده اید و یا از آن استفاده نموده اید. الکسا یک وبسایت معتبر بین المللی می باشد که با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف و همچنین وب سایتها اقدام به رتبه بندی آنها می نماید.

Alexa.com یکی از سایت های فرعی Amazon.com است و وب سایتی است که اطلاعاتی را درباره درجه میزان بازدید ( ترافیک ) وب سایت ها ارائه می کند. رتبه الکسا با توجه به تعداد افرادی که بوسیله نوار ابزار الکسا ( Alexa Toolbar ) یک وب سایت را مشاهده می کنند اندازه گیری می شود.

خلاصه و چکیده این رتبه بندی عددی بین ۱ تا چند میلیون می باشد که هرچه این عدد به یک نزدیکتر باشد رتبه وبسایت شما بالاتر می باشد.

رتبه الکسا چیست ؟

رتبه الکسا یک سیستم درجه بندی است که بر روی تعداد بازدیدکنندگان یک وب سایت که نوارابزار الکسا را نصب کرده اند پایه گذاری شده است. این رتبه ترافیک ، بر اساس مجموع بازدید سه ماهه بازدیدکنندگانی که نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند پایه گذاری شده است و ترکیبی از تعداد بازدید صفحات و تعداد بازدید کنندگان می باشد. سایت الکسا همانند سایتهای گوگل و یاهو دارای یک نوار ابزار مخصوص به خود است که کاربران میتوانند با نصب آن، از امکانات سایت الکسا استفاده نمایند. یکی از کارهایی که این نوار ابزار انجام میدهد این است که تمام بازدیدهایی را که کاربر انجام میدهد را به سایت الکسا گزارش می دهد.

چرا مدیران وب سایتها دوست دارند رتبه الکسای خود را بهبود ببخشند ؟

رتبه الکسا به عنوان یک پیمانه برای مشخص کردن ارزش یک سایت استفاده می شود. مدیران وب سایت ها ، تبلیغ کنندگان و شبکه های آگهی از رتبه الکسای شما برای مشخص کردن ارزش یک لینک بر روی وب سایت شما استفاده می کنند.اگر شما بخواهید سایت خود را بفروشید یا یک لینک روی سایت خود قرار دهید برای بهبود رتبه الکسای خود تلاش بیشتری خواهید کرد. زیرا این بهانه ای برای افزایش قیمت خواهد شد . همچنین رتبه بالای الکسا نشان دهنده ترافیک بالا و بازدید کننده بیشتر است و به تبع آن هرچه این رتبه بالاتر باشد جذب آگهی های اینترنتی بیشتر می گردد.

شروع کار با الکسا

بدون شک آلکسا یکی از مهمترین سایتهای اینترنتی برای ارزیابی سایتها میباشد.این سایت جامع دارای موتورجستجوگر مستقلی میباشد که دارای اسپایدرهای بسیار پرکار در اینترنت است. به منظور ثبت سایت یا وبلاگ خود در سایت الکسا مراحل زیر را دنبال نمایید:

- وارد سایت الکسا شده و وارد قسمت Site tools شوید.

- در این قسمت وارد بخش Claim your site شوید.

- آدرس سایت یا وبلاگ خود را وارد کرده و بر روی دکمه Claim your site کلیک کنید.

- در مرحله بعد در سایت الکسا ثبت نام کرده و اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایید.

- در انتها سایت الکسا کدی را در اختیار شما قرار می دهد که می بایست بر اساس دستورالعمل داده شده در ابتدای تگ سایت خود قرار دهید.

همچنین می توانید از طریق لینک زیر آدرس وبلاگ یا سایتتان را برای اسپایدرهای آلکسا ارسال کنید:

http://www.alexa.com/site/help/webmasters

پس از آنکه مراحل بالا را طی کرده و سایت خود را در الکسا تایید نمودید می بایست در جهت افزایش رنک سایت خود اقدام نمایید.

راههای افزایش رتبه الکسا

بهترین روش بهبود رنک الکسا نوشتن محتوای باکیفیت است.با این کار می توانید بازدیدکننده دائمی برای سایت خود جذب نمایید. پس توصیه می کنم بر روی محتوای سایت خود کار کنید تا سایتها و وبلاگهای دیگر به آن لینک دهند. راه های دیگری نیز برای افزایش این رتبه بندی وجود دارد که می بایست دائماً به آنها بپردازید:

- نواز ابزار الکسا را نصب کنید و وب سایت خود را به عنوان صفحه خانگی ( Home Page ) قرار دهید. نصب نوار ابزار الکسا

- دوستان خود و دیگران را تشویق کنید تا از نوار ابزار الکسا استفاده کنند.

- در محل کار خود و بر روی تمام کامپیوترها نوار ابزار الکسا نصب کنید و سایت خود را صفحه خانگی مرورگر قرار دهید.

- چنانچه از کافی نت استفاده می نمایید در آنجا نیز مرحله بالا را انجام دهید.

- به دوستان خود بگویید تا در مورد سایت شما در سایت الکسا نظر دهند.

- یک ابزار رتبه الکسا در سایت خود قرار دهید ( Alexa rank widget ). این باعث خواهد شد تا اگر بازدیدکنندگان نوار ابزار الکسا را نصب نکرده باشند اما روی آن کلیک کنند برای سیستم الکسا نقش نوارابزار را اجرا نماید.

- در مورد الکسا در سایت خود مطلب بنویسید.مدیران سایت ها و بلاگرها با جستجو در اینترنت شما را خواهند یافت و بر روی لینک شما کلیک خواهند کرد .

- مطالبی بنویسید که به وبمسترها مربوط باشد.با توجه به اینکه وبمسترها نوارابزار الکسا را دارند در صورت مشاهده سایت شما ، باعث بهتر شدن رتبه الکسای شما خواهند شد.

- یک Digg یا Stumbled بگیرید. این معمولا تعداد عظیمی از بازدیدکنندگان را به سایت شما می آورد و تاثیر محضی روی رتبه الکسای شما خواهند داشت.

- Alexa Auto-Surf امتحان کنید.شاید اینها برای سایت های تازه کار مفید باشند. من فکر می کنم راحتترین کار برای سایت ها با بدترین رتبه همین است.

- مطالب خود را در انجمنها به اشتراک بگذارید و آدرس سایت خود را در انجمن ها معرفی کنید.

- از سایتهای اجتماعی برای اشتراک مطالبتان استفاده کنید.

- تبلیغات کنید. در جاهائیکه وبمسترها می بینند مثل فروم های وبمستری تبلیغات خود را قرار دهید.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : الکسا، وب مستر، سایر، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در جمعه ۳۱ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ

نظرات ()


وب مستر چیست ؟ کیست ؟

به طور کلی به مدیر یا مسئول ارشد مدیریت محتوای سایت وبمستر می گویند . فردی که مسئول طراحی ، توسعه ، بازاریابی و نگهداری سایت وب است ، به همین دلیل می توان گفت که وبمستر بودن یک شغل است . یک وبمستر با تمام فوت و فن طراحی گرافیک و کد نویسی و برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشناست .

در سایت های کوچک که عمدتا" توسط یک گروه اداره نمی شود ، صاحب وب سایت همان وبمستر است که انجام امور نگهداری ، طراحی ، توسعه وب و همچنین مدیریت محتوای وب سایت بر عهده ی وی می باشد ، اما در سایت های بزرگتر و گروهی ، وبمستر نقش ناظر و یا سرپرست را ایفا کرده و کارمندان و بخش های زیر دست خود از قبیل بخش پشتیبانی ، مدیر گروه ، مسئول روابط عمومی وب سایت ، فروشگاه ، مسئول طراحی و برنامه نویسی و همه و همه را رهبری و هماهنگ می کند .

حیطه ی وظایف وبمستر بسیار وسیع و متنوع می باشد به طوری که به نسبت هدف وب سایت ممکن است در حیطه ی فعالیت وب مستر تغییراتی ایجاد شود . به عنوان نمونه از مدیریت محتوای سایت تا مدیریت کامپیوتر سرور و یا هر دوی اینها ممکن است جزئی از وظایف وبمسترها باشد . در زیر به چندین مورد از وظایف وبمستر ها اشاره می کنیم :

1- بررسی وضعیت سرور (هاستینگ) سایت (از نظر صحت کارکرد ، کندی و یا ترافیک آن).
2- پاسخگویی و تشکر از باز خوردهای کاربران و تهیه آرشیو از آن ها.
3- تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران سایت (جهت اطلاع رسانی).
4- بررسی صحت لینک های موجود در سایت.
5- بررسی عناوین (title) صفحات مختلف سایت.
6- بررسی و وفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان سایت مطرح می کنند .
7- ثبت سایت و بالا بردن رتبه ی آن در موتور های جستجو.
8- ارائه یادداشت ها ، وقایع یا گزارش های روزانه یا هفتگی از طریق وبلاگ های شخصی.
9- بررسی منابع ورود کاربران به سایت (referral link).
10- بررسی و گسترش کلمات کلیدی که موتور های جستجوگر سایت را با آن می شناسند.
11- بررسی صفحات پر بازدیدکننده و کم بازدیدکننده سایت و بهبود آن ها.
12- بررسی صفحاتی که کاربران با دیدن آن از سایت خارج می شوند .
13- درک نیاز مخاطبان سایت از طریق هماهنگی بین نام سایت و کیفیت مطالب.
14- بررسی گستردگی جغرافیایی بازدید کنندگان سایت ، علل آن و گسترش آن.
15- نظر خواهی در مورد گرافیک و طراحی وب سایت و سرعت بارگزاری صفحات از کاربران.
16- ارائه گزارش سالیانه به بازدیدکنندگان در باره عملکرد سایت در طول یک سال گذشته.
17- بررسی صفحاتی که مدت هاست به روز نشده اند و به روز کردن آن ها.
18- ارسال به موقع اطلاعات جدید سایت در ساعات خاصی در شبانه روز.
19- بررسی سایت های پر بیننده و مرتبط با سایت جهت در خواست لینک و یا تبلیغات در آن سایت ها.
20- بررسی امکان دو یا چند زبانه کردن سایت (درک نیاز مخاطبان).
21- بررسی و بهبود ناوبری سایت برای کاربران .
و ...

وبمستر شخصی است که در یک سایت نقش اصلی داشته و می بایست به امور طراحی و برنامه نویسی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند در غیاب دیگر اعضاء به صورت موقت وظیفه ی آنان را انجام دهد . وبمستر می تواند به عنوان رابط بین مدیر سایت و دیگر پرسنل نیز عمل کند. البته یک سایت به وبمستر متکی نمی باشد و وبمستر توسط مدیر کل سایت تایید شده و قابل تغییر است ؛ با این وجود ممکن است مدیر کل سایت ؛ خود ، وبمستر سایت باشد .

وبمستر سایت با دیگر اعضاء رابطه ی نزدیکی داشته و آنها را در انجام امور و حتی نوشتن کدهای برنامه نویس راهنمائی و یاری می کند .مدیران بخش های مختلف سایت مشکلات و مسائل مربوطه را به وبمستر گزارش کرده و وبمستر با تدبیر و تقسیم کار مسائل را حل و فصل می نماید .

امروزه با وجود تغییر رویه ی وبلاگ ها و تبدیل برخی از آنها ؛ از نظر صفحات و موضوعات متنوع به چیزی شبیه به وب سایت ، شاید بتوان گفت که مدیر یک وبلاگ نیز یک وبمستر است ! و شاید هم نه ؛ مدیر آن سرویس دهنده ی ویلاگ وبمستر مورد نظر باشد !

متاسفانه تاکنون جایگزین مناسب فارسی برای آن به کار برده نشده و به همین دلیل در فارس وب در عبارت "انجمن وبمسترهای فارسی زبان" به همان صورت "وبمستر" به کار برده شده است . از دوستانم در انجمن های فارس وب تقاضا دارم چنانچه کلمه ی معادل فارسی برای "وبمستر" به ذهنشان رسید ؛ مطرح کنند تا به بحث و گفتگو بنشینیم .

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : اطلاعات عمومی، مطالب علمی جالب، وب مستر، الکسا

نوشته شده توسط نگار سومائی در جمعه ۳۱ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٢:٢٧ ‎ق.ظ

نظرات ()


مختصری درباره دیوان (باقلاما):

دیوان از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز و کردی است که در مناطق مختلف کردستان عراق و ترکیه استفاده می‌شود و انواع خاصی از آن در منطقهٔ درسیم کردستان ترکیه وجود دارد و یا در شهر و روستاهای اطراف زاخو در کردستان عراق.

این ساز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که سایز کوچک آنرا (جرا) سایز متوسط آنرا {دسته کوتاه ) و سایز بزرگ آن را باغلامای دسته بلند (دیوان) است (در ایران بین دسته بلند و دبوان فرقی قایل نیستند ولی پرده‌های دیوان کمی بلندتر است و کاسه ای بزرگتر دارد) که کاسه‌ای بسیار بزرگ‌تر از سه‌تار دارد. این ساز شامل ۷ سیم در ۳ ردیف می‌باشد.همچنین دارای ۲۳ پرده یا ری می‌باشد.البته ساز دیوان اصلی دارای 9 سیم می‌باشد یعنی هر ردیف دارای 3 سیم میباشد و بوسیله ی مضراب پلاستیکی کوچکی نواخته میشود.در میان ترکان سازی بزرگتر از دیوان وجود دارد که به آن ساز میدان میگویند.کاسه دیوان چون بسیار بزرگ است نمی توان آن را به صورت یک تکه ساخت و کاسه آن را به صورت پروانه ای یعنی چسباندن تکه‌های هلالی شکل چوب خم شده می سازند.چوب آن معمولاً از جنس توت سیاه یا گردو یا سرخ دار و یا گلابی و غیره ساخته می شود.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : ساز شناسی، موسیقی، هنر، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در جمعه ۳۱ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ

نظرات ()


مختصری درباره سازقانون:

 

 

"ﺷﯿﻮﻩ ﯼ ﻧﻮﺍﺧﺘﻦ"

ﺗﮑﻨﻮﺍﺯ" ﺳﻮﻟﯿﺴﺖ "ﻗﺎﻧﻮﻥ، ﻫﺮ ﮔﺎﻩ ﺑﺎ ﺍﺭﮐﺴﺘﺮ ﻫﻤﺮﺍﻫﯽ ﻣﯽﺷﻮﺩ، ﺩﺭ ﺭﺩﯾﻒ ﺍﻭﻝ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﺎﻥ ﻣﯽﻧﯿﺸﻨﺪ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﻧﻘﺶ ﻫﻤﺮﺍﻫﯽ ﺑﺎ ﺗﮑﺴﺮﺍ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﻨﺪ، ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﺍﻭ
ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﻧﻘﺶ ﺭﻫﺒﺮ ﺗﮑﺴﺮﺍ ﺭﺍ ﺍﯾﻔﺎ ﻣﯽﮐﻨﺪ . ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻮﺍﺧﺘﻦ
ﺳﺎﺯ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺭﻭﯼ ﺯﺍﻧﻮﻫﺎ، ﯾﺎ ﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩ . ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩٔ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯿﮑﻪ
ﺭﻭﯼ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﻧﺸﺴﺘﻪﺍﺳﺖ، ﺳﺎﺯ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﯽ ﺭﻭﯼ ﺯﺍﻧﻮﯼ ﺧﻮﺩ
ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﺩ ﺗﺎ ۵۰ ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ، ﺳﺎﺯ ﺧﯿﻠﯽ ﭘﺎﯾﯿﻦﺗﺮ ﺍﺯ ﺑﺪﻥ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﺮﻓﺖ.
ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﺩﻭ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪٔ ﯾﮏ ﺍﮐﺘﺎﻭﺭﻭﯼ ﺳﺎﺯ ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﺩ ﻭ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ
ﺍﻧﺪﮐﯽ ﺩﯾﺮﺗﺮ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﺳﯿﻢ ﺯﺧﻤﻪ ﻣﯽﺯﻧﺪ، ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺻﻮﺗﯽ ﺩﻭ
ﺻﺪﺍﯾﯽ، ﻭ ﻫﻤﻨﺎﻡ ﺑﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪٔ ﺍﮐﺘﺎﻭ ﺍﺯ ﺳﺎﺯ ﺷﻨﯿﺪﻩ ﻣﯽﺷﻮﺩ.
ﻃﺮﯾﻘﻪ ﻧﺸﺴﺘﻦ
ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻮﺍﺧﺘﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺗﺎ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩﺍﯼ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﻧﻮﺍﺯﻧﻪ ﺷﯿﺐ
ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺑﺎ ﻭﺿﻊ ﻧﺸﺴﺘﻦ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﺷﺪ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ، ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺁﻥ ﻣﯽﻧﺸﯿﻨﺪ
ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻗﺎﻋﺪﻩٔ ﺑﻠﻨﺪ ﺟﻌﺒﻪ ﮐﻪ ﺳﯿﻤﻬﺎﯼ ﺿﺨﯿﻢ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﻭ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ
ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﯿﺮﺩ. ﻣﯿﺰ ﺍﺯ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﮐﻤﯽ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮﻭ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺯﯾﺮ ﺁﻥ
ﺧﺎﻟﯽ ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﻋﻀﺎﺀ ﺑﺪﻥ ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﺯﯾﺮ ﻗﺮﺍﺭ
ﮔﯿﺮﺩ:
.1 ﺳﺎﻋﺪ ﺑﺎ ﺑﺎﺯﻭ ﯾﮏ ﺯﺍﻭﯾﻪٔ ﻗﺎﺋﻤﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺩﻫﺪ.
.2 ﭘﺸﺖ، ﮐﺎﻣﻼً ﺻﺎﻑ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﺟﻠﻮ ﺧﻢ ﻧﺸﻮﺩ .
.3 ﺁﺭﻧﺠﻬﺎ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺍﺯ ﺑﺪﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﮕﯿﺮﺩ .
.4 ﺩﺳﺘﻬﺎ ﺭﻭﯼ ﺳﯿﻤﻬﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﻧﮑﻨﺪ.
.5 ﻫﺮ ﺩﻭ ﺩﺳﺖ ﺍﺯ ﺷﺎﻧﻪﻫﺎ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﻧﻮﺍﺧﺘﻦ ﺁﺯﺍﺩ ﺑﺎﺷﺪ . ) ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﻓﺸﺎﺭﯼ ﻭﺍﺭﺩ
ﻧﺸﻮﺩ ( ﮔﺎﻩ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺑﻨﺎ ﺑﻪ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﻣﺠﺒﻮﺭ ﺑﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﭘﺎ
ﺑﺎﺷﯿﻢ. ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﯾﮏ ﭘﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﭘﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﻭ ﺳﺎﺯ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﭘﺎ ﻗﺮﺍﺭ
ﻣﯽﺩﻫﯿﻢ. ﺣﺘﯽ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺭﻭﯼ ﺯﻣﯿﻦ ) ﺑﻪ ﺍﺻﻄﻼﺡ ﻋﺎﻣﯿﺎﻧﻪ ﭼﻬﺎﺭ ﺯﺍﻧﻮ ( ﻧﺸﺴﺖ ﻭ
ﺳﺎﺯ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﭘﺎﻫﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩ .
ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻮﺍﺧﺘﻦ ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺩﻭ ﻃﺮﯾﻘﻪ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩﻩ ﻣﯽﺷﻮﺩ:
۱ - ﺩﺳﺖﻫﺎ ﺩﺭ ﺩﻭ ﻃﺮﻑ : ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺳﺎﺯ، ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﻣﻮﺍﺯﺍﺕ ﭘﻮﺳﺖ
ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺘﯽ ﮐﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺑﻪ ﭼﻮﺏ ﻣﯽﭼﺴﺒﺪ ﻭ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ ﺩﺭ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺳﺎﺯ
ﺑﻪ ﻣﻮﺍﺯﺍﺕ ﭘﺮﺩﻩ ﮔﺮﺩﺍﻧﻬﺎ ﻭ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺎﯾﻞ ﺣﺮﮐﺖ ﮐﻨﺪ . ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺩﺳﺘﻬﺎ ﺩﺭ ﺩﻭ
ﻃﺮﻑ ﺳﺎﺯ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﯿﺮﻧﺪ .
ﺯﺧﻤﻪ ﯾﺎ ﻣﻀﺮﺍﺏ
ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺩﻭ ﺣﻠﻘﻪٔ ﻓﻠﺰﯼ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻧﻘﺮﻩ، ﻭﺭﺷﻮ ، ﺑﺮﻧﺞ ﻭ… ﮐﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ
ﭘﻬﻦ ﻭ ﻣﺪﻭﺭ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩٔ ﺑﻨﺪ ﺩﻭﻡ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ. ﻣﻀﺮﺍﺑﻬﺎﯾﯽ
ﮐﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺣﻠﻘﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ ﺍﺯ ﺷﺎﺥ ﮔﺎﻭ، ﮔﻮﺯﻥ، ﺑﺰ ﮐﻮﻫﯽ ﻭ… ﺳﺎﺧﺘﻪ
ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ. ﺣﻠﻘﻪﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺑﻨﺪ ﺩﻭﻡ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺭﺍ ﺑﻪ
ﻃﺮﻑ ﺩﺍﺧﻞ ﺩﺳﺖ، ﻣﯿﺎﻥ ﺣﻠﻘﻪ ﻭ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺟﺎﯼ ﻣﯽﺩﻫﯿﻢ . ﺍﻧﺪﺍﺯﻩٔ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺳﺎﺧﺘﻪ
ﺷﺪﻩ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﻧﻮﮎ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﮐﻤﯽ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺯﯾﺮ ﺑﻨﺪ ﺩﻭﻡ ﺍﻧﮕﺸﺖ،
ﭘﺎﯾﯿﻦﺗﺮ ﻧﯿﺎﯾﺪ .
ﻃﺮﯾﻘﻪ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺯﺩﻥ: ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺭﻭﯼ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﯿﻤﻬﺎ ﺑﻪ ﻭﺳﯿﻠﻪٔ ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﯾﺎ ﭼﭗ
ﺿﺮﺑﻪﺍﯼ ﺑﺰﻧﯿﺪ ﻣﻮﻗﻊ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺯﺩﻥ ﺍﻧﮕﺸﺘﻬﺎﯼ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺑﻨﺪ ﺁﺧﺮ ﺧﻢ ﺷﻮﺩ ﺑﻪ
ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺳﯿﻢ ﺭﺍ ﻟﻤﺲ ﮐﺮﺩ ﺻﺪﺍﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﺮﻣﯽﺧﯿﺰﺩ ﺻﺎﻑ ﻭ
ﺷﻔﺎﻑ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﯽ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﺮ ﺳﻪ ﺳﯿﻢ ﻫﻢ ﺻﺪﺍ ﺩﺭ ﯾﮏ
ﻟﺤﻈﻪ ﻭ ﻫﻢ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺻﺪﺍ ﺩﺭﺁﯾﻨﺪ.
ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻧﯿﺮﻭ ﺑﻪ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺩﺭ ﯾﺎﺩﮔﯿﺮﯼ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺍﻭﻟﯿﻪ، ﻭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺯﺩﻥ ﺑﺎ
ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﻭ ﭼﭗ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻧﮕﺸﺘﯽ ﮐﻪ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺟﺎﯼ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺷﺴﺖ ﺭﺍ
ﻟﻤﺲ ﮐﻨﺪ . ﺍﯾﻦ ﻋﻠﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﻗﻮﯼ ﺷﺪﻥ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻭ ﻣﻀﺮﺍﺏ ﻣﻮﺛﺮ ﺍﺳﺖ، ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ
ﺩﺭ ﺗﻤﺮﯾﻨﻬﺎﯼ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﺍﻣﻮﺧﺖ . ﺩﺭ ﺗﻤﺮﯾﻨﻬﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﮐﻪ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺳﺎﺯ
ﺭﻓﺘﻪ ﺭﻓﺘﻪ ﺳﺮﯾﻊﺗﺮ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﺎﻟﺘﻬﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽﺷﻮﺩ، ﺩﯾﮕﺮ ﻧﯿﺎﺯﯼ ﺑﻪ
ﺗﻤﺎﺱ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﺷﺴﺖ ﻧﯿﺴﺖ. ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺿﻤﺮﺍﺏ ﺯﺩﻥ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺷﺴﺖ ﺯﯾﺮ
ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ. ﺳﺎﯾﺮ ﺍﻧﮕﺸﺘﺎﻥ ﺳﻪ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺩﯾﮕﺮ ﻧﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺟﻤﻊ ﻭ
ﻧﻪ ﺑﺎﺯ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﻣﺪﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﺍﻓﻘﯽ ﺩﺭ ﺟﺎﯾﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ.
"ﻭﺳﻌﺖ ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ"
ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺼﺮ، ﺗﺮﮐﯿﻪ، ﺍﺭﻣﻨﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻮﺭﻭﯼ،
ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ... ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩﻫﺎ ﻭ ﺑﺎ ﻭﺳﻌﺖﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺪﯾﻦ ﺟﻬﺖ
ﺗﻌﯿﯿﻦ ﯾﮏ ﻭﺳﻌﺖ ﻭﺍﺣﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﻘﺪﻭﺭ ﻧﯿﺴﺖ .
ﻗﺎﻧﻮﻧﻬﺎﯼ "ﻣﺼﺮﯼ " ۲۶ ﺻﺪﺍﯾﯽ
ﻗﺎﻧﻮﻧﻬﺎﯼ "ﺗﺮﮐﯿﻪ " ۲۴ ﻭ ۲۵ ﺻﺪﺍﯾﯽ
ﻗﺎﻧﻮﻧﻬﺎﯼ "ﺍﺭﻣﻨﯽ " ۲۲ ﺻﺪﺍﯾﯽ
ﻗﺎﻧﻮﻧﻬﺎﯼ "ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ "ﻃﺒﻖ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻧﮕﺎﺭﻧﺪﻩ ۲۷ ﺻﺪﺍﯾﯽ

"ﺍﺣﯿﺎﯼ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺭﺩﯾﻔﯽ"
ﺍﺯ ﻧﯿﻢ ﻗﺮﻥ ﭘﯿﺶ ﺗﺎ ﮐﻨﻮﻥ، ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺩﺍﻧﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺑﻪ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﺭﻭﯼ
ﺁﻭﺭﺩﻩﺍﻧﺪ. ﺑﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﮐﺎﺭ ﺍﯾﻨﺎﻥ ﺑﺮ ﻧﻐﻤﻪﻫﺎﯼ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ
ﺑﻮﺩﻩﺍﺳﺖ، ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﺗﻘﻠﯿﺪ ﻧﺎﺁﮔﺎﻫﺎﻧﻪ ﺍﺯ ﺭﻭﺵ ﻭ ﺳﺒﮏ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﻋﺮﺑﯽ،
ﺍﯾﻦ ﭘﻨﺪﺍﺭ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ ﮐﻪ ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺷﯿﻮﻩ
ﻋﺮﺑﯽ ﻧﻮﺍﺧﺖ، ﺣﺎﻝ ﺁﻧﮑﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﺒﮏ ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻧﻮﺍﺯﯼ، ﻋﻼﻗﻪ ﻣﻨﺪ ﺑﻪ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ
ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺭﺍ ﻓﺮﺳﻨﮕﻬﺎ ﺍﺯ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺍﺻﻮﻝ ﻭ ﻇﺮﺍﯾﻒ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﮐﻪ ﮐﺎﻣﻼ ﺑﺎ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ
ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻣﻨﻄﺒﻖ ﺍﺳﺖ، ﺩﻭﺭ ﻣﯽﺳﺎﺯﺩ . ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎ ﮐﻪ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﯽ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻫﺮ ﺳﺎﺯ ﻭ
ﺑﯿﺮﻭﻥ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﻧﻐﻤﻪ ﻫﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﺍﺯ ﺁﻥ، ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺍﺯ ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﻭ ﻣﻬﺎﺭﺕ
ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ، ﺑﺴﺘﮕﯽ ﺑﻪ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺕ ﻭ ﻣﻮﺍﻧﻌﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺧﻮﺩ ﺳﺎﺯ ﻭ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺁﻥ
ﻧﻬﺎﺩﻩ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ، ﺍﯾﻨﮏ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻧﺪﯾﺸﯿﺪ ﺩﺭ ﺳﺎﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﮐﻪ ﻗﺮﻧﻬﺎ ﺧﺎﺭﺝ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻥ،
ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻋﺮﺑﯽ ﺯﺑﺎﻥ، ﺗﺮﮎ ﺯﺑﺎﻥ ﻭ ﺍﺭﻣﻨﯽ ﺯﺑﺎﻥ، ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺍﺯ ﻣﺴﯿﺮ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ
ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺑﻪ ﺭﺷﺪ ﻭ ﺗﮑﺎﻣﻞ ﺧﻮﺩ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺑﯿﺎﻧﯽ ﻏﯿﺮ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﯾﺎﻓﺘﻪﺍﺳﺖ .
ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺩﺍﻧﺎﻥ، ﯾﻌﻨﯽ ﺁﻥ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﺯ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﺎﻥ ﭘﻨﺠﺎﻩ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﺧﯿﺮ، ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻓﯽ
ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﻭ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﺩﺳﺖ ﯾﺎﺯﯾﺪﻩﺍﻧﺪ، ﺑﻪ ﻓﮑﺮ ﺍﯾﻦ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺭﺍ
ﮐﻤﺎﮐﺎﻥ ﺑﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺷﯿﻮﻩ ﻋﺮﺑﯽ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﺮﺩﻩﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﺎﻥ ﭘﯿﺶ ﮔﻔﺘﻪ،
ﺣﺘﯽ ﻫﻤﺎﻥ ﺷﯿﻮﻩ ﺍﺟﺮﺍﯾﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﻌﻠﯿﻢ ﺑﻪ ﺷﺎﮔﺮﺩﺍﻥ ﺧﻮﯾﺶ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﻧﺪ، ﺩﺭ
ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﺻﺎﻟﺖ ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺁﻥ ﺑﻪ ﻣﺮﻭﺭ ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺭﻓﺘﻪ ﻭﻟﺤﻨﯽ ﻏﯿﺮ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺳﺎﺯ
ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﯽﺭﻭﺩ . ﺑﺎ ﭘﺮﺩﻩ ﺑﻨﺪﯼ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ
ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﻩ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ، ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﻫﺮ ﻗﻄﻌﻪ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ
ﺭﺍ ﺩﺭ ﻫﻤﻪ ﯼ ﻣﻘﺎﻡﻫﺎ ﻭ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩﻫﺎ ﺑﻪ ﺍﺟﺮﺍ ﺩﺭ ﺁﻭﺭﺩ، ﺑﻠﮑﻪ ﺗﻮﺍﻥ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﻏﻠﺐ
ﻗﻄﻌﺎﺕ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺎﺯﻫﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﯾﺎ ﻏﺮﺑﯽ ﺭﺍ ﻧﯿﺰ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ
ﺩﺍﺷﺖ ...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : ساز شناسی، موسیقی، هنر، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ

نظرات ()


آواز ایرانی در بستر زمان:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا موسیقی آوازی ایران در یک نظام مشخص تاریخی تکامل و تدوین یافته است؟اگر پاسخ مثبت است و اگر منابعی برای طرح این ادعا وجود دارد،آیا می توان مسیر تغییرات را در آن رد یابی کرد؟
پاسخ به این پرسش ها مستلزم طرح مباحثی میان رشته ای و با تکیه بر منابع مختلف تاریخی،باستان شناختی،موسیقی شناسی و حتی زبان شناختی است. پاسخ ها در این نحوه بررسی می تواند محل مناقشه باشد،اما روش دیگری که دامنه مطالعه را محدودتر و در نتیجه دقیق تر می کند، استناد به منابع موجود صوتی از اولین دوره ثبت صفحه در ایران است که از دوره مظفرالدین شاه قاجار صورت گرفت و تا چنین دهه بعد ادامه یافت.

مطالعه نمونه های آوازی موجود در این صفحات که ابتدا توسط کمپانی گرامافون انگلیسی و بعد از آن توسط کمپانی هیزمسترویز ضبط شد نیز می تواند همزمان که دامنه مطالعه را محدودتر می کند ؛ به نتایج حاصل از این بررسی تطبیقی، صورت قطعی تری بدهد. این مقاله ، سعی دارد بر اساس دامنه محدود تاریخ ضبط صفحه تا امروز ، نگاهی گذرا به شیوه های آوازی دوران متاخر موسیقی ایران بیاندازد:

طبقه بندی تغییرات:1- تغییرات اجتماعی 2- تغییرات فنی:

1- تغییرات اجتماعی:

-دسترسی آسان و عمومی به موسیقی دستگاهی با پیدایی صنعت ضبط و درنتیجه شنوندگان عمومی آواز و شکستن انحصار این موسیقی در محافل وابسته به دربار

-پیدایش کنسرت با گردهمای های انجمن اخوت و رابطه رودرروی خواننده با مخاطبان عمومی ناشناخته.

-آوازهای سیاسی دوره مشروطه.

-تغییرات در نحوه آموزش با شکل گیری هنرستان موسیقی و تدریس آواز.

-دسترسی به منابع صوتی خارج از محدوده فرهنگی ایران با دریافت اولین طول موج های رادیوهای کشورهای مجاور تا مدیاهای جدید.

-دسترسی به منابع آوازی و ضبط ردیف های آوازی متعدد

- ستاره سازی در آواز ایرانی بخصوص از دهه چهل

-حضور آواز ایرانی در سینما و رابطه جدید کلام عامیانه و رپرتوار کلاسیک آوازی

-ممنوعیت موسیقی پس از انقلاب و حذف ستاره ها

و...

2- تغییرات فنی:

ورود به عصر تکنولوژی ؛ لوله های فونوگراف، ضبط صفحه ،ریل،کاست،فایل های صوتی،سی دی و ...

-تعدیل فواصل و الگوهای آوازی کلنل وزیری

-پیدایش رادیو ،حجم تولید بالای آواز و بازشنوی آسان.

-پیدایش ارکسترهای ملی و تصنیف سازی های جدید.

-اثر پذیری تکنیکی از آوازهای خارج از قلمرو فرهنگی ایران

و...

موسیقی آوازی ایران در طی قرن گذشته، تغییرات قابل توجهی کرده است . این تغییرات در دو بخش عمده اجتماعی و فنی بوده و مصادیق آن بیشتر از موارد ذکر شده است .در این میان نحوه بیان آواز ایرانی هرچند متاثر از هر دو بخش است ، ولی می تواند خود در دو بخش زیبایی شناسی و تکنیک و در سه دوره تاریخی بررسی شود:

دوره نخست: شامل اولین ثبت موسیقی بر دستگاه های فونوگراف و ضبط صفحه در حدود 1280 خورشیدی تا پیدایی رادیو در سال 1319 است. اهمیت ویژه این دوره تاریخی ای درجنبه استنادی آن است.به طوری که می توان آن را در امتداد موسیقی رایج دردهه های قبل از پیدایی ضبط صفحه تلقی کرد و ویژگی های موسیقی آن دوران را مورد ارزیابی قرار داد. باید توجه داشت که سیستم اجتماعی حاکم در ایران قاجار و دوران قبل از آن ، به عنوان یک سیستم سنتی، کمتر در معرض تغییرات بنیادی بوده و یا تغییرات در آن بسیار درونی روی می داده است. به این دلیل می توان آوازهای این دوران را حامل زیبایی شناسی موسیقی آوازی ایران از دوره ای بسیار دورتر از اولین ضبط ها تلقی کرد و به آن اعتبار تاریخی ویژه ای داد.

بیان آوازی در این دوران بیشتر مبتنی بر موسیقی است و کلام در اولویت دوم بیان قرار می گیرد.با این حال لحن و موزیکالته آواز در نمونه های ضبط شده خوانندگان بسیاری که تا پیدایی رادیو امکان ضبط آواز را داشتند،نشان از تنوع در نحوه بیان فردی و توجه به تفاوت های رنگ، لحن و« امضای فردی» آواز است.آوازهای متفاوت سیداحمد خان،قلی خان،قربان خان،میرزا احمد،طاهرزاده،اقبال السلطان،ظلی ... و زنانی چون افتخار خان،امجد خانم و زری خانم و البته قمرالملوک وزیری،روح انگیز و ...موکد این نظر است که آواز ایرانی در این دوره تاریخی،با حفظ تمام ویژگی هایی که سنت آوازی ایران را در محدوده معین فرهنگی خود، از نمونه های دیگر تفکیک می کند و به آن ماهیت مستقل می دهد، در عین حال امضای فردی آواز با حفظ لحن و زیبایی شناسی فردی خواننده را نیز به رسمیت می شناسد.در این دوران، شکل گیری مراکز رسمی آموزش موسیقی ،هنرستان،جریان وزیری و نیز تاسیس جامعه بارید توسط اسماعیل مهرتاس را نیز باید در مسیر آغاز تغییرات نظام آموزش آواز ایرانی، از یاد نبرد.

دوره دوم از پیدایی رادیو در اردیبهشت ماه 1319 آغاز می شود و تا پایان دهه پنجاه ادامه می یابد.در این دوران موسیقی آوازی تحت تاثیر تکنولوژی های جدیدتر ضبط صدا از یک سو و نیز گسترش مخاطب این موسیقی که برای نخستین بار در تاریخ این هنر به وقوع پیوست،تغییرات قابل ملاحظه ای کرده است.از طرفی دریافت طول موج رادیوهای حوزه های فرهنگی پیرامون نظیر رادیو قاهره و استانبول نیز به پیدایش نوعی موزیکالیته التقاطی و ایجاد سبک جدید در نحوه بیان آوازی در این موسیقی منجر شد.با توسعه رادیو از یک سو و هنرجویان فارغ التحصیل از هنرستان از سوی دیگر، رفته رفته ارکسترهای جدید نیز در رادیو به وجود آمدند که اساس سازبندی و در نتیجه شیوه آوازی در آن سبک جدیدی از موسیقی ارکسترال ایرانی بود .همچنین تاکید شاگردان وزیری بر تغییرات فواصل و تعدیل آن، گونه آوازی تازه ای در اجرای رپرتوار این موسیقی پدید آورد.ارکستر گلها در این میان نقش بسیار موثر و پررنگی دارد.آوازهای بنان،عبدالعلی وزیری،منوچهر همایون پور،حسین قوامی،اکبر گلپایگانی، ایرج ،دلکش،مرضیه و .. در روند این تغییرات به وجود آمده اند.هرچند جریان اصیل آواز ایرانی در کنار نوع عمومی تر آن ،در یک جایگاه معین و قوی ادامه حیات داد و نمونه های آوازی ویژه ای در آثار بنان،ادیب خوانساری،تاج اصفهانی و نیز ایرج و گلپا از این دوران باقی مانده است.در این میان نقش ایرج با حضور آواز در سینمای معروف به« فیلم فارسی» و استقبال عمومی از آوازهای این گونه فیلم ها ،قابل تامل است.هرچند این سبک آوازی به نام او محدود شد، اما در تغییرات آواز دستگاهی اثرگذار بود و در گونه شناسی آن باید در نظر گرفته شود. در دهه های بعد و بخصوص از دهه چهل تا انقلاب پنجاه و هفت، رواج موسیقی های عامه پسند و پاپ ایرانی در رایو و تولید ستاره های آوازی در این حوزه که از مقتضیات نظام تولید و سرمایه در این موسیقی بود، به موسیقی دستگاهی نیز سرایت کرد و الگویی برای ستاره سازی در این موسیقی شد. در اوخر دهه چهل با تاسیس مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و نوعی تاکید بر احیای موسیقی قدیم با درک خطر اضمحلال و تغییرات بیشتر مکتب آوازی ایران؛بازسازی و بازتولید رپرتوار کلاسیک در دستور این مرکز قرار گرفت.این نخستین باری بود که به سنت موسیقی دستگاهی نگاهی تا این حد اگزوتیک و بیرونی و خارج از سنت می شد.نتیجه این نگاهی بیرونی به سنت آوازی، بازتولید سنت به شکل معاصر آن بود.اجرای راست پنجگاه شجریان-لطفی در جشن هنر شیراز، نمونه ای از بازسازی رپرتوار و اجرای نعل به نعل آموزه های استاد آوازی مرکز،یعنی عبدالله دوامی بود.تاکید بر کلام و اصرار بر فهم محتوای کلامی و توجه به مسایل مرتبط با پیوند شعر و موسیقی ،از خصوصیات آوازی این دوران محسوب می شود. با این حال چیزی که وجه تشابه همه آوازهای این دوران با دوران قبل را همچنان حفظ می کند،همان وفاداری به لحن شخصی و امضای فردی آواز است.

دوره سوم،بعد از انقلاب 57 و ممنوعیت موسیقی تا دوران معاصر است.در آغاز با حذف ستاره های آواز موسیقی دستگاهی دهه های قبل،یک فرصت تاریخی برای درخشش معدود افرادی فراهم آمد که البته از توانایی حضور در عرصه عموم نیز برخوردار بودند.دورانی که مشخصا شاگردان مکتب حفظ و اشاعه، همه جایگاه های اجرایی،آموزشی، مشورتی و حتی اداری موسیقی را اشغال کردند و ممیزی موسیقی با انتخاب نمونه های معینی از آثار،و حذف همه انواع موسیقی در ایران،فرصت تاریخی ویژه ای برای آنان رقم زد تا حاکمیت مطلق عرصه عمومی موسیقی را از آن خود کنند.دو چهره شاخص این دوران استاد محمدرضا شجریان و شهرام ناظری بوده اند.در این میان نقش شجریان به واسطه اتصال عمیقی که به سنت آوازی ایران داشت،علاوه بر نقش اجتماعی،نقشی تکنیکی بر موزیکالیه آواز ایرانی بوده است.ناظری در این میان بیشتر یک پدیده اجتماعی بود تا یک پدیده هنری.به همین دلیل در گونه شناسی آواز ایرانی قابل بررسی نیست و به گمان نگارنده، محصول جریان اجتماعی پنهان در بطن انقلاب است که از نوعی تسلط فرهنگ قومی بر فرهنگ معیار ایرانی حمایت می کرد. حال اینکه محمدرضا شجریان گرچه از حوزه مکاتب رسمی آواز ایران نظیر اصفهان،تبریز و یا تهران نیامده بود، اما در بستر آموزش پراکنده از همه این مکاتب،نوعی تکنیک جدید برای صداسازی و بیان در موسیقی ایران را به نام خود ثبت کرد. تکنیکی که در گونه شناسی آواز ایرانی به عنوان یک بدعت بررسی می شود. باید در نظر داشت که بدعت گذاری در نظام های فرهنگی وابسته به سنت،عموما با ذات آن سنت ها در تضاد بوده و در نتیجه در گذار تاریخی آن فرهنگ ،پذیرفته نشده است،اما ارزیابی بدعت آوازی شجریان،به چند دلیل در مقطع کنونی کاری دشوار است.دلیل نخست آن عبور نکردن مقطع تاریخی این بدعت و حیات فرهنگی همزمان ما با آن است. به بیانی دیگر برای درست دیدن باید فاصله گرفت و هنوز وقت این فاصله فرا نرسیده است.دوم آنکه تحلیل مکانیسم های اثر گذار این بدعت باید در دو بخش فرهنگی و تکنیکی بررسی شود و نیاز به بحثی گسترده و فنی دارد.

با این حال در یک نگاه گذرا می توان گفت مکتب آوازی محمد رضا شجریان گرچه از نظر تکنیک رشد چشمگیری در آواز ایرانی ایجاد کرد، اما از نظر استتیک و زیبایی شناسی آواز ایرانی ،فاقد اصالت هایی بود که در بررسی روند صد ساله این آواز قابل ردیابی است.مشخص ترین تفاوت این شیوه آوازی، تغییر در لحن با بهای از دست دادن شخصیت آواز و امضای فردی در آواز ایرانی بوده است.چیزی که در نمونه های پس از او به «شجریانیزم» معروف شد، عمیقا از نوعی یکسان سازی در نحوه بیان و زیبایی شناسی عام و غیرفردی حکایت دارد که تولیدات آوازی این شیوه را صرفا در توانمندی های تکنیکی (و نه موزیکالیته) از هم جدا می کند. بدیهی است آنچه او انجام داد با امضای فردی اش در تاریخ این موسیقی شناخته شده و در جایگاه ویژه ای قرار گرفته است، اما تکنیک پیشنهادی او در آموزش این آواز و تقلید نسل بعدی از او، نحوه بیان و دستور زبان آوازی متفاوتی را پیشنهاد می کرد که خلاقیت فردی و بیان شخصی در آواز را عملا از میان می برد.شیوه ای که به نظر می رسد از نحوه بیان و صدا سازی در مکاتب قرائت قرآن آمده باشد. صدا سازی در صوت قرآنی در یک ساختار کلیشه ای،شیوه بیان تلاوت قرآن را بسیار شبیه به هم می کند. به گونه ای که جز در معدودی از قاریان صاحب سبک، لحن و شیوه صداسازی در قرائت قرآن،کاملا مشابه یکدیگر است.حال اینکه در آواز ایرانی ، شباهت بسیار زیادی میان لحن گفتار و آواز خوانندگان قدیم وجود داشت که دقیقا از پرهیز خوانندگان از ساختار کلیشه ای صداسازی حکایت می کرد.یعنی همان رنگ و طعم لحن گفتاری خوانندگان قدیم را می شد در اجرای آواز آنها نیز شنید. با حضور انحصاری محمدرضا شجریان در آواز ایرانی،نحوه بیان قرائت قرآن به فرهنگ آواز نیز سرایت کرد. به نظر می رسد سابقه فرهنگی و ریشه آشنایی او با تلاوت قرآن عامل اصلی این سرایت بوده است. پرورش شجریان در خارج از قلمروهای رسمی فرهنگ آواز ایرانی از یک سو و از سوی دیگر آموزش های اولیه او در مکتخانه های سنتی تلاوت قرآن در خراسان، در این فاصله جدی زیباشناختی آواز او با آواز قدیم ایرانی، بی تاثیر نبوده است.از طرفی الگوی پیشنهادی شجریان به آواز ایرانی، هم جهت با همه نشانه های دیگر فضای اجتماعی و فرهنگی دهه شصت است که با انقلاب،جنگ و شعارهای همسانی طبقاتی و حمایت از طبقه مستضعف ،عملا نشانه های فرهنگ معیار گذشته را به انزوا و حاشیه سوق می داد. صدای شفاف و بیان رسا در آواز ایرانی که به تعبیر منتقدی، مثلا درباره صدای بنان، نوعی اشرافیت فرهنگی را تداعی می کرد، حالا می توانست همصدا با نواهای آشنا برای طبقات فرودست یا فرهنگ های غیر رسمی نیز باشد. بر این اساس به نظر می رسد نحوه بیان و زیبایی شناسی آواز ایرانی در پی حذف الگوهای فرهنگ معیار در چند دهه گذشته، عملا از تاثیر حوزه های رسمی مکاتب قدیم خارج شد و به دست فرهنگ های پیرامونی افتاد.

پس از این دوره، امروزه تولید موسیقی های دستگاهی شبه پاپ و نفوذ شیوه بیان موسیقی های عامه پسند در رپرتوار این موسیقی نشانگر آغاز تغییراتی جدی تر در زیبایی شناسی آوازی دستگاهی است؛ گرچه برای ارزیابی آن باید زمان بیشتری بگذرد و مطالعات دقیق تری انجام شود
...........................................................................................
نگاره از راست:ردیف نشسته:استادان ابوالحسن اقبال آذر،درویش خان،سید حسین طاهر زاده
ردیف ایستاده از راست:استادن عبدالله دوامی و حسین اسماعیل زاده

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : موسیقی، هنر، اطلاعات عمومی، بزرگان موسیقی

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ

نظرات ()


نوشته ای کوتاه درباره تاریخچه ساز سنتور:

اولین اثری که از سازهای شبیه سنتور به دست آمده اثری است از حجاری های دوره های آشوریان و بابلیان در 669 قبل از میلاد که نشان می دهد این ساز را به وسیله بند به گردن می آویختند.
به دلیل قرار داشتن ایران در مسیر جاده ابریشم بین شرق و غرب و تغییر دائمی مرزها در شرایط کشورگشایی ها فرهنگها نیز مرتب دستخوش تحول شده و این تحول آلات موسیقی را بی نصیب نگذاشته است به طوریکه به درستی معلوم نیست سنتور ابتدا در کدام کشور مورد استفاده بوده است ولی مطمئنا ایرانیها قبل ازظهور اسلام با این ساز آشنا بودند و آن را کونار می نامیدند.
به اتکا قد مت آثار کشف شده گمان این است که این ساز از قلمرو ایران به کشورهای دیگر راه یافته و نامهای مختلفی پیدا کرده است.
سنتور با اندک تفاوتی در شکل ظاهر و با نام های مختلف در شرق و غرب عالم وجود دارد.

به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : تاریخچه، ساز شناسی، هنر، موسیقی

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ

نظرات ()


کمانچه لری(تال)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوعی کمانچه که ابعاد آن با کمانچه موسیقی اصیل کمی متفاوت است. پشت کاسه کمانچه لری باز است و دسته آن بلندتر بوده و 3 تار (سیم) بیشتر ندارد و در زبان محلی به آن تال می گویند.

صدای تال زیرتر و تیز تر از کمانچه معمولی بوده و بدلیل کاسه کوچکتر و سبکتر اجرای قطعات محلی بسیار سریع و با ریتم تند که خاصه موسیقی لرستان است در آن امکان پذیر می باشد.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : ساز شناسی، هنر، موسیقی، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ

نظرات ()


سرگذشت موسیقی ایرانی در دوره قاجار :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرح سرگذشتِ موسیقی ایرانی در دوره قاجار به یقین در یک مقاله نمی گنجد. این دوره را باید چرخشگاهی در تاریخ موسیقی ایران شمرد. زیرا در این دوره است که موسیقی مانند هنرهای دیگر پس از دو قرن رونهان کردن دوباره جلوه می کند و در دربار شاهان قاجار مانند فتحعلی شاه و به ویژه در دربار ناصرالدین شاه جایگاهی برای خود می یابد.
امّا چون هنوز جامعه ایرانی دراین دوره ارج و اعتباری برای موسیقی نمی شناسد، کمتر کتاب و رساله ای در این زمینه نوشته می شود. تنها کتابی که از این دوره در باب موسیقی سراغ داریم، کتاب بحورالالحان1 (درعلم موسیقی و نسبت آن با عروض) نوشته فرصت الدوله شیرازی (1339-1271ه ق/-1842 1925م) است. در این کتاب، نویسنده چندان از وضع موسیقی و موسیقی دانانِ روزگار خود سخن نگفته است بلکه با بهره جویی از کتاب های پیشینیان به شرح رابطه شعر و موسیقی از نظر وزن پرداخته و به طور خلاصه اسامی دستگاه ها و گوشه های آواز ایرانی را معرفی کرده است. سپس با گزینش اشعاری از حدود 40 شاعر از شاعرانِ گذشته به ویژه سعدی و حافظ و جامی و خیام گفته است که هرکدام را در چه دستگاه و با چه آوازی باید خواند.

به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : موسیقی، هنر، تاریخچه، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در چهارشنبه ٢٩ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ

نظرات ()


گذری بر تاریخچه ساز تمبک:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تمبک در گذر تاریخ در آسیا:
تمبک بنا به مستندات زیر دارای قدمتی همپای تمدنهای کهن ایران است. لازم به ذکر است که بر اساس متون مانده برجا، وجود این ساز به عنوان یک عنصر موسیقایی در تمدن عیلام تثبیت شده است.

درکتاب "هزار سال وزن در موسیقی ایرانی" تالیف رضا ترشیزی ، آمده است :
در منظومه ساسانی "یادگار- زریران" مربوط به افسانه های پهلوانی اشکانیان نام تمبک Tumbak صراحتا ذکر شده است.

در مقاله ای تحت عنوان "موسیقی ایران از دوران کهن و عهد هخامنشیان" به متن کتاب پهلوی "خسرو پسر قباد و غلام" مربوط به زمان ساسانیان اشاره می شود که در آن نام ساز دمبک آمده است.

به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : ساز شناسی، موسیقی، هنر، تاریخچه

نوشته شده توسط نگار سومائی در چهارشنبه ٢٩ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ

نظرات ()


تسلیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگه موسیقی اصیل ایرانی از نخستین روزهای گشایش تا به امروز کوشش صد چندان در ارج نهادن به هنر بزرگ استادان این مرز و بوم و آنهایی که به هر دلیلی نام بلندشان از اذهان عمومی کمرنگ شده داشته است.و ایزد یکتا را سپاسگزارم که نام و چهره و ساز استاد جلیل القدر روانشاد جلیل شهناز پررنگترینِ نامها و چهره ها و ساز ها در برگه موسیقی اصیل بوده و خواهد بود.
و هم اکنون هم که چهره هایمان بارانی است از این غم بزرگ باز هم ساز تو و نام تو تسلی بخش دلهایمان است.جلیل شهناز نامی است که تا ابد بر کنگره کاخ بلند موسیقی اصیل ایرانی یکتا و تابنده درخشان خواهد بود.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : موسیقی، اطلاعات عمومی، زندگی نامه، بزرگان موسیقی

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٧ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ

نظرات ()


کوچک شدن مغز با مصرف غذاهای پر پروتئین

پژوهشگران آمریکایی و کانادایی در مطالعات خود دریافتند: مصرف رژیم غذایی سرشار از پروتئین ممکن است حجم مغز را کوچک کند که این موضوع معمولا با بیماری آلزایمر نیز مرتبط است. نتایج تحقیقات این گروه از محققان با خوراندن چند نوع رژیم غذایی از جمله غذاهای سرشار از پروتئین به موش های آزمایشگاهی، نشان داد، مغز موش هایی که غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات کم مصرف کرده اند، 5 درصد از سایر موش ها کوچکتر و رشد منطقه مغزی مربوط به حافظه آنها نیز کمتر از بقیه بوده است. محققان احتمال می دهند، خوردن غذاهای سرشار از پروتئین موجب تضعیف سلول های عصبی و نیز افزایش بیماری آلزایمر می شود.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : سایر، اطلاعات عمومی، پزشکی

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ

نظرات ()


خواب کافی دلیل تصفیه مغز

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در ستون مطالب علمی ‌خود نگاهی دارد به تحقیقات پزشکی جدید در مورد کارکرد مغز در زمان خواب و می‌نویسد: <<شکسپیر از زبان قهرمان نمایشنامه‌های خود هملت می‌گفت: خواب ساعات خیالپردازی مغز است.

به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : پزشکی، سایر، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ

نظرات ()


ابداع روشی برای خارج کردن سنگ‌های شاخ گوزنی کلیه از طریق پوست و به روش خوابیده

سیاوش فلاحتکار، مبدع این روش و رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، اظهار داشت: تحقیقات انجام شده در این مرکز نشان می‌دهد عمل خارج کردن سنگ‌های بزرگ و شاخ گوزنی کلیه از طریق پوست (PNL) و به روش خوابیده به پشت بر روی افراد چاق نسبت به افراد معمولی اثر نامطلوبی ندارد، بلکه موثر و بی‌خطر است.
وی با بیان اینکه این روش برای اولین بار توسط مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سطح جهانی ارائه شده است، افزود: روش خارج کردن سنگ‌های بزرگ و شاخ گوزنی کلیه از طریق پوست (PNL) و به روش خوابیده به پشت مزایای فراوانی دارد.

به ادامه مطلب بروید...

 

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : سایر، پزشکی، اطلاعات عمومی

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ

نظرات ()


نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند،20درصد بیشتر موجب چاقی آنها در آینده می‌شود


بهار الله‌وردی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، با بیان اینکه نوزاد باید در 6 ماه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه شود و به آب یا هر ماده غذایی دیگری احتیاج ندارد، اظهار داشت: در کشورهای مختلف از جمله ایران از شاخص پایش رشد اطفال در مراکز بهداشتی درمانی برای سنجش رشد کودکان استفاده می‌شود.
وی در خصوص شاخص‌های مورد نظر در کارت پایش رشد اطفال بیان داشت: در مراکز بهداشتی درمانی، کارت‌های پایش رشد اطفال با مشارکت‌ مادران پر می‌شود که طی آن 3 شاخص دور سر، وزن و طول قد برحسب سن مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد.
الله‌وردی در خصوص رسم منحنی پایش رشد کودکان تصریح کرد: با وصل کردن هر یک از نقاط مربوطه در کارت پایش رشد در هر بار مراجعه، منحنی‌ای رسم می‌شود که رشد نوزاد شیرخوار را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: در 15 سال گذشته با جدی شدن اضافه وزن کودکان، این مسئله عملاً به یک تهدید جدی تبدیل شده بود چرا که در کارت پایش رشد نوزادان 3 تا 6 ماهه، منحنی پایش رشد آنها، کاهش رشدی را نشان می‌داد که مادران و مراقبان سلامت کودک را نگران کرده بود. بر همین اساس مادران و مراقبان سلامت به این فکر افتاده بودند که آیا غذای کودک کافی نبوده یا باید غذاهای کمکی را زودتر از 6 ماهگی به آن داده شود.
این فوق تخصص گوارش کودکان در خصوص منحنی جدید پایش رشد افزود: شاخص توده بدنی که امروزه از آن به عنوان عامل «پیشگیری کننده» نام برده می‌شود از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست می‌آید و در منحنی‌های جدید پایش رشد لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه در منحنی‌های جدید، شاخص توده بدنی به صورت دوره‌ای در شیرخوار پایش می‌شود، خاطرنشان کرد: تکامل سیستم اعصاب کودکان و توانایی‌های کودکان نیز در این کارت پایش رشد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
الله‌وردی در خصوص آموزش اولیه منحنی‌های رشد در ایران به عنوان کشوری که در حوزه مدیترانه قرار دارد، گفت: آموزش اولیه‌ این منحنی‌ها تا سال 2010 در سطح تمام مراکز بهداشتی درمانی و دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد که با سنجش حقیقی از رشد نوزادان در آینده روبه رو خواهیم شد.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : پزشکی، اطلاعات عمومی، سایر

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ

نظرات ()


جدیدترین مطالب پزشکی

 

اولین پیوند کامل صورت در جهان در مقابل دوربین رسانه ها قرار گرفت


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، “کانی کالپ” زن ۴۶ ساله امریکایی که پنج ماه پیش تحت اولین عمل جراحی پیوند صورت در دنیا قرار گرفته بود، چهارشنبه در برابر رسانه های جمعی رونمایی شد.


پنج سال پیش ، شلیک مستقیم گلوله به صورت کالپ که از اهالی ایالت اوهایو است، حفره ای بزرگ در وسط صورت او ایجاد کرده و همین وضع، موجب شده بود او بخاطر این چهره زشت پس از مرخص شدن از بیمارستان، خود را در خانه محبوس کند.

پزشکان امریکایی پنج ماه قبل اولین جراحی پیوند صورت دنیا را روی کالپ انجام دادند و او عاقبت  در برابر دوربین رسانه ها قرار گرفت تا نتیجه تلاش پزشکان بیمارستان دانشگاه کلیولند را در معرض قضاوت جهانیان قرار دهد.

تا پیش از برگزاری کنفرانس خبری دیروز هیچکس نمی دانست کانی پس از عمل چه شکل و شمایلی پیدا کرده است.

عمل جراحی پیوند صورت کانی ۲۲ ساعت طول کشید و تیمی ۴۰ نفره از پزشکان ۸۰ درصد چهره او از جمله ماهیچه ها، بخشی از استخوانها و عروق خونی را با صورت فردی دیگر که بر اثر حادثه جان خود را از دست داده بود، جایگزین کنند.
هزینه این عمل حدود ۳۰۰ هزار دلار بود که دانشگاه کلیولند آن را پرداخت کرده است.


آنچنانکه کانی می گوید او در ژانویه سال جاری میلادی برای اولین بار پس از حدود پنج سال به یمن صورت و فک جدیدش موفق به خوردن غذا شد.

هفته گذشته این زن در برابر دوربین های تلویزیونی و عکاسان قرار گرفت تا چهره جدیدش را به جهانیان نشان دهد. پنج سال پیش بود که همسر کانی کالپ با اسلحه صورت او را نشانه گرفت و باعث شد این زن تقریباً تمامی صورتش به جز پیشانی، پلک بالایی، لب پایین و دندان های پایینش را از دست بدهد. شدت آسیب دیدگی این زن به قدری شدید بود که او قادر به غذا خوردن نبود و به سختی هم نفس می کشید. از همه مهم تر ادامه زندگی با آن صورت وحشتناک برای کالپ ۴۶ ساله که مادر دو فرزند است دشوار شده بود.

کانی می گوید؛ «روزی مشغول رانندگی بودم که شنیدم کودکی می گوید آن هیولا را نگاه کنید. پس از شنیدن این حرف از اتومبیل پیاده شدم تا عکس گواهی نامه ام را نشان آن بچه بدهم و بگویم از اول صورتم این شکلی نبوده است.» عمل پیوند صورت کانی کالپ اولین پیوند صورتی است که در امریکا انجام شده و در نوع خود چهارمین پیوند

بود که با موفقیت در جهان انجام شد. جراحان کلینیک کلیولند در اهایوی امریکا با یک تیم ۱۱ نفره در عملی که ۲۲ ساعت به طول انجامید ۸۰ درصد صورت یک جسد را به صورت کانی کالپ پیوند زدند. پس از این عمل دکتر «ماریا سیمونوو» مدیر پژوهش جراحی پلاستیک در کلینیک کلیولند خبر موفقیت آمیز بودن جراحی را به اطلاع همگان رساند و گفت؛ «از اینکه این خبر را به شما می دهم، احساس افتخار می کنم و بسیار هیجان زده ام. کار ما مطابق برنامه خوب پیشرفت داشت و حال بیمار هم خوب است. این بیمار به دلیل از بین رفتن صورتش در وضعیت بسیار بدی قرار داشت. کودکان با دیدن او وحشت می کردند. برای مواجهه با دنیا به صورت نیاز است.» این زن، یک چشم، بخش زیادی از بینی و فک بالای خود را از دست داده بود و از همین رو دیگر قادر به تنفس نبود. اما امروز کانی کالپ می تواند صحبت کند هرچند صدایش هنوز واضح نیست.

او می تواند لبخند بزند و طعم غذایی را که می خورد احساس کند. صورت کانی کالپ زیبا نیست اما برای یک زندگی معمولی کافی است. قسمتی از پوست صورت او افتاده اما پزشکان در نظر دارند با جراحی پلاستیک پوست او را بکشند. اما کانی از صورت جدیدش بسیار راضی است و با تمام وجود از کسانی که این صورت را به او بخشیده اند سپاسگزار است. در کنفرانس خبری که در کلینیک کلیولند ترتیب داده شده بود تا صورت کانی کالپ برای اولین بار به مردم نشان داده شود این زن ۴۶ ساله گفت؛ «حدس می زنم همه برای دیدن من به اینجا آمده اید. اما من فکر می کنم بهتر است در ابتدا از خانواده زنی که اعضای صورتش را به من بخشیدند یاد بکنیم.بدون بخشندگی آنها من اکنون صورتی نداشتم.» تا روز سه شنبه هویت کانی کالپ و اینکه چگونه صورتش را از دست داده بود فاش نشده بود. در سال ۲۰۰۴ توماس کالپ به صورت همسرش شلیک کرد سپس با اسلحه خودش را هم زخمی کرد. توماس کالپ به خاطر این کارش به هفت سال زندان محکوم شد و کانی با جراحات شدیدش برای زنده ماندن با مرگ دست و پنجه نرم می کرد. بر اثر این حادثه کانی کالپ بینی، کام، گونه ها و یک چشمش را از دست داد و صدها ذره از گلوله و استخوان های خرد شده در بافت صورت او قرار گرفته بود. کالپ از طریق لوله یی که در نایش قرار داده بودند نفس می کشید. دو ماه پس از این حادثه دکتر ریسل یوهان جراح پلاستیک در کلینیک کلیولند کانی کالپ را معاینه کرد. کالپ در این باره می گوید؛ «او به من گفت اطمینان ندارد که بتواند صورتم را فیکس کند.»پزشکان برای فیکس کردن صورت کانی کالپ ۳۰ عمل جراحی روی او انجام دادند. آنان با برداشتن قسمتی از لب های کالپ برای او گونه درست کردند و با برداشتن قسمتی از استخوان های پایش برای او فک بالا ساختند. این در حالی بود که مقدار وسیعی از پوست ران هایش هم به صورت کانی پیوند زده شد. اما او هنوز نمی توانست غذاهای جامد بخورد یا به تنهایی تنفس کند. سرانجام در ۱۰ دسامبر تیم جراحی دکتر ماریا سیمونوو در کلینیک کلیولند رگ های خونی، ماهیچه ها و پوست زنی که به تازگی فوت شده بود به کانی کالپ پیوند زده شد.

در ماه ژانویه برای اولین بار پس از سال ها توانست پیتزا، مرغ و همبرگر بخورد. دکتر سیه می یونف می گوید کانی عاشق این است که با قهوه اش بیسکویت بخورد. هیچ گونه اطلاعاتی در مورد خانواده اهدا کننده صورت به کالپ منتشر نشده است اما دکتر سیه می یونف می گوید این خانواده با دیدن عکس قبل و بعد از عمل کانی کالپ به شدت منقلب شده اند. کالپ در ادامه حرف هایش افزود؛ «زمانی که با فردی مواجه می شوید که صورتش زشت شده در مورد او زود قضاوت نکنید چرا که نمی دانید چه اتفاقی برای آن فرد افتاده است. من هیولا نیستم. من آدمی هستم که فردی به ناحق به او شلیک کرده است.»کانی کالپ که اهل پنسیلوانیا است می خواهد فعالیت های اجتماعی اش را از سر گیرد. او یک دختر و یک پسر دارد که در نزدیکی مادرشان زندگی می کنند. او دو نوه پسر هم دارد. کالپ پنجم فوریه از بیمارستان مرخص شد اما برای پاره یی از مراقبت ها به بیمارستان بازگشت.

او در حال حاضر تنها قرص های مربوط به ایمنی بدن را مصرف می کند. هزینه چنین عملی بین ۲۵۰ تا۳۰۰ هزار دلار تخمین زده شده است.ایزابل دینوار اولین زنی بود که صورتش با پیوند عضو ترمیم شد. این نوع جراحی نادر صورت پیش از این، سه بار در جهان انجام شده بود. در سال ۲۰۰۵ میلادی صورت زنی که توسط سگ وی به شدت آسیب دیده بود در فرانسه با عمل پیوند ترمیم شد. همین جراحی در سال ۲۰۰۶ در چین هم اتفاق افتاد و پزشکان صورت زن ۳۰ساله یی را که بر اثر حمله خرس آسیب جدی دیده بود، با پیوند اعضای آسیب دیده ترمیم کردند. در سال ۲۰۰۷ و باز هم در فرانسه مرد ۲۹ساله یی که بر اثر بیماری «نوروفیبروما» چهره اش تغییر شکل یافته بود، با عمل پیوند، صورت جدیدی پیدا کرد. این در حالی است که پنجشنبه گذشته پزشکان در بیمارستانی در بوستون ظرف کمتر از یک هفته پس از انجام یک عمل پیوند صورت در فرانسه، هفتمین عمل پیوند صورت جهان را انجام دادند و انتظار می رود عمل های بیشتری نیز در این زمینه انجام شود.

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : پزشکی، سایر

نوشته شده توسط نگار سومائی در دوشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ

نظرات ()


آیا می دانستید؟

آیا میدانستید که تـنها در طول زمانی که این جمله را می خوانید در حدود ۵۰ هزار سلول بدنتان میمیرد و سلول های جدید جایگزین آن می شود ؟

آیا میدانستید که در طـول یـک ساعت قلب شما آنقدر سخت کار می کند کـه مــی تـــوانــد انرژی حمل یک جسم یک تنی به اندازه یک کیلومتر از سطح زمین را تامین کند ؟

آیا میدانستید که اولین دوقلوهای آزمایشگاهی اولین بار در سال ۱۹۸۱ به دنیا آمدند ؟

آیا میدانستید که اگر سلول های موجود بر روی پوست بدن انسان را به دنبال هم بچینیم، طول آن به ۴۵ مایل خواهد رسید ؟

به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : مطالب علمی جالب، اطلاعات عمومی، سایر

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۱٦ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ

نظرات ()


جدید ترین مطالب علمی وکشف شده

.آیا میدانستی که با نگاه کردن به گوش جانوران می توان پی به تخم گذار بودن و یا بچه زا بودن آنها ببریم بدین صورت که تخم گذاران گوششان ناپیدا و بچه زایان گوششان نمایان است تنها در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن نوعی افعی بچه زا است که گوشش دقیق پیدا نیست

۲.آیا میدانستی که مغز بیشترین انرژی را در بدن مصرف می کند بدین دلیل است که گرمتر از سایر نقاط بدن میباشد

۳.آیا می دانستی که هر روز ۱۵۰ نفر در آمریکا جان خود را در حوادث رانندگی از دست میدهند

به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
:: کلمات کلیدی : مطالب علمی جالب، اطلاعات عمومی، سایر

نوشته شده توسط نگار سومائی در پنجشنبه ۱٦ خرداد ،۱۳٩٢ و ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ

نظرات ().:: Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by ngr973 ::.
.:: Design By :
wWw.Theme-Designer.Com ::.


موسیقی (۱٦)

اطلاعات عمومی (۱٤)

سایر (۱۳)

هنر (۱٠)

زندگی نامه (٥)

ساز شناسی (٥)

مطالب علمی جالب (٥)

بزرگان موسیقی (٥)

پزشکی (٥)

طنز (٤)

شعر (۳)

تاریخچه (۳)

عشق (٢)

وب مستر (٢)

الکسا (٢)

کاریکاتور (۱)

پیامک بلاگ


.:.
فید متخب من