نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند،20درصد بیشتر موجب چاقی آنها در آینده می‌شود


بهار الله‌وردی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، با بیان اینکه نوزاد باید در 6 ماه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه شود و به آب یا هر ماده غذایی دیگری احتیاج ندارد، اظهار داشت: در کشورهای مختلف از جمله ایران از شاخص پایش رشد اطفال در مراکز بهداشتی درمانی برای سنجش رشد کودکان استفاده می‌شود.
وی در خصوص شاخص‌های مورد نظر در کارت پایش رشد اطفال بیان داشت: در مراکز بهداشتی درمانی، کارت‌های پایش رشد اطفال با مشارکت‌ مادران پر می‌شود که طی آن 3 شاخص دور سر، وزن و طول قد برحسب سن مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد.
الله‌وردی در خصوص رسم منحنی پایش رشد کودکان تصریح کرد: با وصل کردن هر یک از نقاط مربوطه در کارت پایش رشد در هر بار مراجعه، منحنی‌ای رسم می‌شود که رشد نوزاد شیرخوار را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: در 15 سال گذشته با جدی شدن اضافه وزن کودکان، این مسئله عملاً به یک تهدید جدی تبدیل شده بود چرا که در کارت پایش رشد نوزادان 3 تا 6 ماهه، منحنی پایش رشد آنها، کاهش رشدی را نشان می‌داد که مادران و مراقبان سلامت کودک را نگران کرده بود. بر همین اساس مادران و مراقبان سلامت به این فکر افتاده بودند که آیا غذای کودک کافی نبوده یا باید غذاهای کمکی را زودتر از 6 ماهگی به آن داده شود.
این فوق تخصص گوارش کودکان در خصوص منحنی جدید پایش رشد افزود: شاخص توده بدنی که امروزه از آن به عنوان عامل «پیشگیری کننده» نام برده می‌شود از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست می‌آید و در منحنی‌های جدید پایش رشد لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه در منحنی‌های جدید، شاخص توده بدنی به صورت دوره‌ای در شیرخوار پایش می‌شود، خاطرنشان کرد: تکامل سیستم اعصاب کودکان و توانایی‌های کودکان نیز در این کارت پایش رشد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
الله‌وردی در خصوص آموزش اولیه منحنی‌های رشد در ایران به عنوان کشوری که در حوزه مدیترانه قرار دارد، گفت: آموزش اولیه‌ این منحنی‌ها تا سال 2010 در سطح تمام مراکز بهداشتی درمانی و دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد که با سنجش حقیقی از رشد نوزادان در آینده روبه رو خواهیم شد.

/ 0 نظر / 16 بازدید