جدیدترین مطالب پزشکی

 

اولین پیوند کامل صورت در جهان در مقابل دوربین رسانه ها قرار گرفت


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، “کانی کالپ” زن ۴۶ ساله امریکایی که پنج ماه پیش تحت اولین عمل جراحی پیوند صورت در دنیا قرار گرفته بود، چهارشنبه در برابر رسانه های جمعی رونمایی شد.


پنج سال پیش ، شلیک مستقیم گلوله به صورت کالپ که از اهالی ایالت اوهایو است، حفره ای بزرگ در وسط صورت او ایجاد کرده و همین وضع، موجب شده بود او بخاطر این چهره زشت پس از مرخص شدن از بیمارستان، خود را در خانه محبوس کند.

پزشکان امریکایی پنج ماه قبل اولین جراحی پیوند صورت دنیا را روی کالپ انجام دادند و او عاقبت  در برابر دوربین رسانه ها قرار گرفت تا نتیجه تلاش پزشکان بیمارستان دانشگاه کلیولند را در معرض قضاوت جهانیان قرار دهد.

تا پیش از برگزاری کنفرانس خبری دیروز هیچکس نمی دانست کانی پس از عمل چه شکل و شمایلی پیدا کرده است.

عمل جراحی پیوند صورت کانی ۲۲ ساعت طول کشید و تیمی ۴۰ نفره از پزشکان ۸۰ درصد چهره او از جمله ماهیچه ها، بخشی از استخوانها و عروق خونی را با صورت فردی دیگر که بر اثر حادثه جان خود را از دست داده بود، جایگزین کنند.
هزینه این عمل حدود ۳۰۰ هزار دلار بود که دانشگاه کلیولند آن را پرداخت کرده است.


آنچنانکه کانی می گوید او در ژانویه سال جاری میلادی برای اولین بار پس از حدود پنج سال به یمن صورت و فک جدیدش موفق به خوردن غذا شد.

هفته گذشته این زن در برابر دوربین های تلویزیونی و عکاسان قرار گرفت تا چهره جدیدش را به جهانیان نشان دهد. پنج سال پیش بود که همسر کانی کالپ با اسلحه صورت او را نشانه گرفت و باعث شد این زن تقریباً تمامی صورتش به جز پیشانی، پلک بالایی، لب پایین و دندان های پایینش را از دست بدهد. شدت آسیب دیدگی این زن به قدری شدید بود که او قادر به غذا خوردن نبود و به سختی هم نفس می کشید. از همه مهم تر ادامه زندگی با آن صورت وحشتناک برای کالپ ۴۶ ساله که مادر دو فرزند است دشوار شده بود.

کانی می گوید؛ «روزی مشغول رانندگی بودم که شنیدم کودکی می گوید آن هیولا را نگاه کنید. پس از شنیدن این حرف از اتومبیل پیاده شدم تا عکس گواهی نامه ام را نشان آن بچه بدهم و بگویم از اول صورتم این شکلی نبوده است.» عمل پیوند صورت کانی کالپ اولین پیوند صورتی است که در امریکا انجام شده و در نوع خود چهارمین پیوند

بود که با موفقیت در جهان انجام شد. جراحان کلینیک کلیولند در اهایوی امریکا با یک تیم ۱۱ نفره در عملی که ۲۲ ساعت به طول انجامید ۸۰ درصد صورت یک جسد را به صورت کانی کالپ پیوند زدند. پس از این عمل دکتر «ماریا سیمونوو» مدیر پژوهش جراحی پلاستیک در کلینیک کلیولند خبر موفقیت آمیز بودن جراحی را به اطلاع همگان رساند و گفت؛ «از اینکه این خبر را به شما می دهم، احساس افتخار می کنم و بسیار هیجان زده ام. کار ما مطابق برنامه خوب پیشرفت داشت و حال بیمار هم خوب است. این بیمار به دلیل از بین رفتن صورتش در وضعیت بسیار بدی قرار داشت. کودکان با دیدن او وحشت می کردند. برای مواجهه با دنیا به صورت نیاز است.» این زن، یک چشم، بخش زیادی از بینی و فک بالای خود را از دست داده بود و از همین رو دیگر قادر به تنفس نبود. اما امروز کانی کالپ می تواند صحبت کند هرچند صدایش هنوز واضح نیست.

او می تواند لبخند بزند و طعم غذایی را که می خورد احساس کند. صورت کانی کالپ زیبا نیست اما برای یک زندگی معمولی کافی است. قسمتی از پوست صورت او افتاده اما پزشکان در نظر دارند با جراحی پلاستیک پوست او را بکشند. اما کانی از صورت جدیدش بسیار راضی است و با تمام وجود از کسانی که این صورت را به او بخشیده اند سپاسگزار است. در کنفرانس خبری که در کلینیک کلیولند ترتیب داده شده بود تا صورت کانی کالپ برای اولین بار به مردم نشان داده شود این زن ۴۶ ساله گفت؛ «حدس می زنم همه برای دیدن من به اینجا آمده اید. اما من فکر می کنم بهتر است در ابتدا از خانواده زنی که اعضای صورتش را به من بخشیدند یاد بکنیم.بدون بخشندگی آنها من اکنون صورتی نداشتم.» تا روز سه شنبه هویت کانی کالپ و اینکه چگونه صورتش را از دست داده بود فاش نشده بود. در سال ۲۰۰۴ توماس کالپ به صورت همسرش شلیک کرد سپس با اسلحه خودش را هم زخمی کرد. توماس کالپ به خاطر این کارش به هفت سال زندان محکوم شد و کانی با جراحات شدیدش برای زنده ماندن با مرگ دست و پنجه نرم می کرد. بر اثر این حادثه کانی کالپ بینی، کام، گونه ها و یک چشمش را از دست داد و صدها ذره از گلوله و استخوان های خرد شده در بافت صورت او قرار گرفته بود. کالپ از طریق لوله یی که در نایش قرار داده بودند نفس می کشید. دو ماه پس از این حادثه دکتر ریسل یوهان جراح پلاستیک در کلینیک کلیولند کانی کالپ را معاینه کرد. کالپ در این باره می گوید؛ «او به من گفت اطمینان ندارد که بتواند صورتم را فیکس کند.»پزشکان برای فیکس کردن صورت کانی کالپ ۳۰ عمل جراحی روی او انجام دادند. آنان با برداشتن قسمتی از لب های کالپ برای او گونه درست کردند و با برداشتن قسمتی از استخوان های پایش برای او فک بالا ساختند. این در حالی بود که مقدار وسیعی از پوست ران هایش هم به صورت کانی پیوند زده شد. اما او هنوز نمی توانست غذاهای جامد بخورد یا به تنهایی تنفس کند. سرانجام در ۱۰ دسامبر تیم جراحی دکتر ماریا سیمونوو در کلینیک کلیولند رگ های خونی، ماهیچه ها و پوست زنی که به تازگی فوت شده بود به کانی کالپ پیوند زده شد.

در ماه ژانویه برای اولین بار پس از سال ها توانست پیتزا، مرغ و همبرگر بخورد. دکتر سیه می یونف می گوید کانی عاشق این است که با قهوه اش بیسکویت بخورد. هیچ گونه اطلاعاتی در مورد خانواده اهدا کننده صورت به کالپ منتشر نشده است اما دکتر سیه می یونف می گوید این خانواده با دیدن عکس قبل و بعد از عمل کانی کالپ به شدت منقلب شده اند. کالپ در ادامه حرف هایش افزود؛ «زمانی که با فردی مواجه می شوید که صورتش زشت شده در مورد او زود قضاوت نکنید چرا که نمی دانید چه اتفاقی برای آن فرد افتاده است. من هیولا نیستم. من آدمی هستم که فردی به ناحق به او شلیک کرده است.»کانی کالپ که اهل پنسیلوانیا است می خواهد فعالیت های اجتماعی اش را از سر گیرد. او یک دختر و یک پسر دارد که در نزدیکی مادرشان زندگی می کنند. او دو نوه پسر هم دارد. کالپ پنجم فوریه از بیمارستان مرخص شد اما برای پاره یی از مراقبت ها به بیمارستان بازگشت.

او در حال حاضر تنها قرص های مربوط به ایمنی بدن را مصرف می کند. هزینه چنین عملی بین ۲۵۰ تا۳۰۰ هزار دلار تخمین زده شده است.ایزابل دینوار اولین زنی بود که صورتش با پیوند عضو ترمیم شد. این نوع جراحی نادر صورت پیش از این، سه بار در جهان انجام شده بود. در سال ۲۰۰۵ میلادی صورت زنی که توسط سگ وی به شدت آسیب دیده بود در فرانسه با عمل پیوند ترمیم شد. همین جراحی در سال ۲۰۰۶ در چین هم اتفاق افتاد و پزشکان صورت زن ۳۰ساله یی را که بر اثر حمله خرس آسیب جدی دیده بود، با پیوند اعضای آسیب دیده ترمیم کردند. در سال ۲۰۰۷ و باز هم در فرانسه مرد ۲۹ساله یی که بر اثر بیماری «نوروفیبروما» چهره اش تغییر شکل یافته بود، با عمل پیوند، صورت جدیدی پیدا کرد. این در حالی است که پنجشنبه گذشته پزشکان در بیمارستانی در بوستون ظرف کمتر از یک هفته پس از انجام یک عمل پیوند صورت در فرانسه، هفتمین عمل پیوند صورت جهان را انجام دادند و انتظار می رود عمل های بیشتری نیز در این زمینه انجام شود.

/ 0 نظر / 15 بازدید