وب مستر چیست ؟ کیست ؟

به طور کلی به مدیر یا مسئول ارشد مدیریت محتوای سایت وبمستر می گویند . فردی که مسئول طراحی ، توسعه ، بازاریابی و نگهداری سایت وب است ، به همین دلیل می توان گفت که وبمستر بودن یک شغل است . یک وبمستر با تمام فوت و فن طراحی گرافیک و کد نویسی و برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشناست .

در سایت های کوچک که عمدتا" توسط یک گروه اداره نمی شود ، صاحب وب سایت همان وبمستر است که انجام امور نگهداری ، طراحی ، توسعه وب و همچنین مدیریت محتوای وب سایت بر عهده ی وی می باشد ، اما در سایت های بزرگتر و گروهی ، وبمستر نقش ناظر و یا سرپرست را ایفا کرده و کارمندان و بخش های زیر دست خود از قبیل بخش پشتیبانی ، مدیر گروه ، مسئول روابط عمومی وب سایت ، فروشگاه ، مسئول طراحی و برنامه نویسی و همه و همه را رهبری و هماهنگ می کند .

حیطه ی وظایف وبمستر بسیار وسیع و متنوع می باشد به طوری که به نسبت هدف وب سایت ممکن است در حیطه ی فعالیت وب مستر تغییراتی ایجاد شود . به عنوان نمونه از مدیریت محتوای سایت تا مدیریت کامپیوتر سرور و یا هر دوی اینها ممکن است جزئی از وظایف وبمسترها باشد . در زیر به چندین مورد از وظایف وبمستر ها اشاره می کنیم :

1- بررسی وضعیت سرور (هاستینگ) سایت (از نظر صحت کارکرد ، کندی و یا ترافیک آن).
2- پاسخگویی و تشکر از باز خوردهای کاربران و تهیه آرشیو از آن ها.
3- تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران سایت (جهت اطلاع رسانی).
4- بررسی صحت لینک های موجود در سایت.
5- بررسی عناوین (title) صفحات مختلف سایت.
6- بررسی و وفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان سایت مطرح می کنند .
7- ثبت سایت و بالا بردن رتبه ی آن در موتور های جستجو.
8- ارائه یادداشت ها ، وقایع یا گزارش های روزانه یا هفتگی از طریق وبلاگ های شخصی.
9- بررسی منابع ورود کاربران به سایت (referral link).
10- بررسی و گسترش کلمات کلیدی که موتور های جستجوگر سایت را با آن می شناسند.
11- بررسی صفحات پر بازدیدکننده و کم بازدیدکننده سایت و بهبود آن ها.
12- بررسی صفحاتی که کاربران با دیدن آن از سایت خارج می شوند .
13- درک نیاز مخاطبان سایت از طریق هماهنگی بین نام سایت و کیفیت مطالب.
14- بررسی گستردگی جغرافیایی بازدید کنندگان سایت ، علل آن و گسترش آن.
15- نظر خواهی در مورد گرافیک و طراحی وب سایت و سرعت بارگزاری صفحات از کاربران.
16- ارائه گزارش سالیانه به بازدیدکنندگان در باره عملکرد سایت در طول یک سال گذشته.
17- بررسی صفحاتی که مدت هاست به روز نشده اند و به روز کردن آن ها.
18- ارسال به موقع اطلاعات جدید سایت در ساعات خاصی در شبانه روز.
19- بررسی سایت های پر بیننده و مرتبط با سایت جهت در خواست لینک و یا تبلیغات در آن سایت ها.
20- بررسی امکان دو یا چند زبانه کردن سایت (درک نیاز مخاطبان).
21- بررسی و بهبود ناوبری سایت برای کاربران .
و ...

وبمستر شخصی است که در یک سایت نقش اصلی داشته و می بایست به امور طراحی و برنامه نویسی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند در غیاب دیگر اعضاء به صورت موقت وظیفه ی آنان را انجام دهد . وبمستر می تواند به عنوان رابط بین مدیر سایت و دیگر پرسنل نیز عمل کند. البته یک سایت به وبمستر متکی نمی باشد و وبمستر توسط مدیر کل سایت تایید شده و قابل تغییر است ؛ با این وجود ممکن است مدیر کل سایت ؛ خود ، وبمستر سایت باشد .

وبمستر سایت با دیگر اعضاء رابطه ی نزدیکی داشته و آنها را در انجام امور و حتی نوشتن کدهای برنامه نویس راهنمائی و یاری می کند .مدیران بخش های مختلف سایت مشکلات و مسائل مربوطه را به وبمستر گزارش کرده و وبمستر با تدبیر و تقسیم کار مسائل را حل و فصل می نماید .

امروزه با وجود تغییر رویه ی وبلاگ ها و تبدیل برخی از آنها ؛ از نظر صفحات و موضوعات متنوع به چیزی شبیه به وب سایت ، شاید بتوان گفت که مدیر یک وبلاگ نیز یک وبمستر است ! و شاید هم نه ؛ مدیر آن سرویس دهنده ی ویلاگ وبمستر مورد نظر باشد !

متاسفانه تاکنون جایگزین مناسب فارسی برای آن به کار برده نشده و به همین دلیل در فارس وب در عبارت "انجمن وبمسترهای فارسی زبان" به همان صورت "وبمستر" به کار برده شده است . از دوستانم در انجمن های فارس وب تقاضا دارم چنانچه کلمه ی معادل فارسی برای "وبمستر" به ذهنشان رسید ؛ مطرح کنند تا به بحث و گفتگو بنشینیم .

/ 0 نظر / 118 بازدید